Кој е Стив Стаиос? Новиот генерален директор на Сенатори Отава и претседател на хокеарските операции

steve-staios-macedonian-ottawa_senators

Стив Стаиос беспрекорно премина од истакната играчка кариера до истакната улога во управувањето со хокејот. Назначен за претседател на хокеарските операции и редовен генерален менаџер за Сенаторите од Отава (Ottawa Senators) во неделата, Стаиос носи искуство и лидерство во организацијата.

Стив Стаиос го започна своето патување како професионален хокеј на мраз играч, драфтуван во вториот круг на НХЛ драфтот во 1991 година од Сент Луис Блуз. Во текот на неговата кариера во НХЛ, тој ја покажа својата разноврсност како вистински одбранбен играч за различни тимови, вклучувајќи ги Бостон Бруинс, Ванкувер Канакс, Атланта Трешерс, Едмонтон Ојлерс, Калгари Флејмс и Њу Јорк Ајландерс.

Значајно поглавје во играчката кариера на Стаиос се разви со Едмонтон Ојлерс во 2001 година, каде што тој одигра клучна улога во извонредната трка на тимот до финалето на Стенли Купот во 2006 година. Тој ги водеше сите одбранбени играчи во шортхендед голови во текот на сезоната 2002-03 г.

Стив Стаиос ја заврши својата играчка кариера со Њу Јорк Ајландерс, достигнувајќи 1.000 натпревари во НХЛ на 5 април 2012 година, пред да го објави своето пензионирање.

По играњето, Стаиос ги прифати улогите во развојот на играчи во организацијата на Торонто Мејпл Лифс, почнувајќи како советник за развој на играчи во 2012 година и на крајот стана менаџер за развој на играчи во 2014 година. Неговото лидерско патување продолжи во 2015 година кога ја презеде улогата на претседател на Хамилтон Булдогс во ОХЛ (OHL). Под неговото водство тимот обезбедија шампионати во OHL во 2018 и 2022 година.

Враќајќи се во НХЛ, Стаиос се приклучи на Едмонтон Ојлерс како специјален советник во 2022 година, придонесувајќи со своето опширно знаење на хокеарскиот штаб на клубот. Следното поглавје се одвиваше на 29 септември, кога Стаиос беше назначен за претседател на хокеарските операции на Сенаторите од Отава. Набргу потоа, на 1 ноември 2023 година, тој ја презеде функцијата привремен генерален директор.

Стаиос, со потекло од Егејска Македонија, е семеен човек. Во брак е со Сузана, парот има две деца, Нејтан и Ела. Следејќи ги стапките на неговиот татко, Нејтан беше избран во првиот круг на драфтот за влез во OHL во 2017 година.

Сенаторите од Отава го назначија Стив Стаиос за генерален директор

Сенаторите од Отава направија стратешки назначувања во нивниот лидерски тим, при што Стив Стаиос ги презема улогите на генерален менаџер и претседател на хокеарските операции. Нему му се придружуваат Дејв Пулин, назначен за постар потпретседател за операции во хокеј, и Рајан Боунес, кој ја презема улогата на вонреден генерален менаџер.

Пулин, поранешен играч на НХЛ, носи големо искуство, откако служеше како потпретседател на хокеарските операции со Торонто Мејпл Лифс. Стаиос, кој првично се приклучи како претседател на хокеарските операции, сега ја презема целосната одговорност на генералниот директор. Боунес, претходно со Питсбург пингвинс, им се придружи на сенаторите во 2022 година како помошник ГМ.

Извор: sportskeeda.com

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
Reddit
VK