Македонските хокеари ја совладаа селекцијата на БиХ во Сараево

Makedonija-BiH-hokej

Хокеарската репрезентација на Македонија славеше со 7-8 (1-3, 2-3, 4-2) против селекцијата на Босна и Херцеговина на пријателскиот натпревар кој се одигра во Сараево.

Македонските хокеари беа далеку подобар противник на мразот уште од самиот почеток на мечот наметнувајќи ритам за победа.

Македонија првиот период од играта го доби со 1-3, во вториот период повторно македонските хокеари постигнаа три погодоци наспроти два на домашните, за да конечно во третиот период рутински се најави победата и со водство во еден момент од 4-8. До крајот следеше опуштање за конечни 7-8.

Стрелци за Македонија беа Давор Анастасов четири гола, Стефан Децковски два и Кристијан Ташевски и Дмитриj Прокудин по еден погодок.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
Reddit
VK