You are here:

Статија

Кој е Стив Стаиос? Новиот генерален директор на Сенатори Отава и претседател на хокеарските операции

Стив Стаиос беспрекорно премина од истакната играчка кариера до истакната улога во управувањето со хокејот.…

50 ГОДИНИ ХОКЕЈ НА МРАЗ ВО МАКЕДОНИЈА – Лебедова хокеарска песна на Скопје Макотекс

Хокеарската бајка во Македонија траеше во текот на 70-те години и до средината на 80-те.…

50 ГОДИНИ ХОКЕЈ НА МРАЗ ВО МАКЕДОНИЈА – Чешко-скопската школа донесе успех

Покрај изградбата на отвореното лизгалиште, на македонската хокеарската воденица одеше и фактот што повеќе семејства…

Македонија како шампион исклучена од Девелопмент купот 2022!

Поминаа три недели откако хокеарската заедница преку соопштение на Фејсбук на организаторите дозна дека „Македонија…

Хокеј на мраз во училиштен двор

Првиот неофицијален натпревар во хокеј на мраз е одигран во Скопје, во февруари 1962 година,…

Тимот на Фан пит на тренинг кај хокеарите

„На Македонија и е потребна Хокеј Арена“ е пораката која што ја испратија хокеарите од…

Во Македонија повторно се игра хокеј на мраз

Во оваа скратена сезона учествуваат екипите на Металург, Вардар, Фаворит Кико и, поради немањето четврти…

Македонските хокеари на свој трошок на првиот аматерски турнир во Софија

Македонските хокеари на свој трошок на првиот аматерски турнир во СофијаМакедонските хокеари разочарани од ситуацијата…

Стефан Децковски во Партизан – прв македонски хокеар во странски клуб

Нашиот најдобар хокејар кој воедно важи и за најперспективен ,младиот 18 годишен Стефан Децковски потпиша…